Genomförda filmkvällar i Malmö

2010

  • 15 oktober 2010: Filmkväll: Ofullbordat stycke för mekaniskt piano (1977)
  • 28 maj 2010: dramaäventyret Mongolen (Монгол, Mongól, 2007), en samproduktion mellan Ryssland, Kazakstan och Tyskland
  • 23 april 2010: det ryska historiska dramat ”Alexander. Slaget vid Neva” (”Александр. Невская битва”, ”Aleksándr. Névskaja bítva”, 2008)
  • 26 mars 2010: den ryska musikfilmen Hipsters (Стиляги, Stiljági, 2008)
  • 26 februari 2010: den ryska komedin Blindbock (Жмурки, Zjmúrki, 2005)
  • 29 januari 2010: det prisbelönta ryska dramat Rymden som föraning (Космос как предчувствие, Kósmos kak predtjúvstvije, 2005)

2009

  • 27 november 2009: den ryska äventyrsfilmen 1612 (1612: Хроники смутного времени, 1612: Chróniki smútnogo vremeni, 2007)
  • 30 oktober 2009: det ryska dramat Främlingar (Чужие, Tjuzjíje, 2008)
  • 25 september 2009: det ryska dramat Förvisningen (Изгнание, Izgnánije, 2007)
  • 28 augusti 2009: det ryska historiska dramat Taras Bulba (Тарас Бульба, 2009)
  • 29 maj 2009: den ryska komedin Hitler kaputt (Гитлер капут, Gítler kapút, 2008)
  • 24 april 2009: det ryska dramat Сволочи (Svólotji, Skitstövlarna) från 2006
  • 27 mars 2009: den ryska historiska äventyrsfilmen 1814 från 2007
  • 27 februari 2009: den ryska actionfilmen Антикиллер (Antikíller) från 2002
  • 30 januari 2009: den sovjetiska musikkomedin Свадьба в Малиновке (Svádba v Malínovke, Bröllop i Malinovka) från 1967

2008

  • 28 november 2008: den ryska fantasyfilmen Волкодав (Volkodav, Wolfhound) från 2006
  • 31 oktober 2008: den sovjetryska filmen Осенний марафон (Osennij marafon, Höstmaraton) från 1979
  • 26 september 2008: den ryska filmen Бедный бедный Павел (Bednyj bedny Pavel, Stackars stackars Paul) från 2003
  • 26 maj 2008: den ryska filmen Глянец (Gljanets, Glans) från 2007
  • 28 april 2008: den sovjetiska filmen Весна на Заречной улице (Vesna na Zaretjnoj ulitse, Vår på Zaretjnajagatan) från 1956
  • 31 mars 2008: det ryska dramat 12 från 2007
  • 18 februari 2008: det ryska historiska dramat Слуга государев (Sluga gosudarev, Slaget vid Poltava) från 2007
  • 28 januari 2008: den ryska komedin День выборов (Den vyborov, Valdagen) från 2007

2007

  • 3 december 2007: Filmkväll: Lyckans gentlemän (1971)
  • 22 oktober 2007: den ryska filmen Остров (Ostrov, Ön)
  • 24 september 2007: den ryska filmen Всё будет хорошо (Vsio budet chorosjo, Allting ordnar sig)
  • 27 augusti 2007: den ryska filmen Кармен (Karmen, Carmen)
  • 28 maj 2007: den ryska filmen Пыль (Pyl, Damm)
  • 23 april 2007: den ryska filmen Белое солнце пустыни (Beloje solntse pustyni, Öknens vita sol)
  • 26 mars 2007: den ryska filmen Москва слезам не верит (Moskva slezam ne verit, Moskva tror inte på tårar)
  • 27 februari 2007: den ryska komedin Бриллиантовая рука (Brilliantovaja ruka, Mannen med briljanterna)
  • 29–30 januari 2007: den sovjetryska filmen Андрей Рублев (Andrej Rubljov, Andrej Rubljov – den yttersta domen)

2006

  • 22 november 2006: den ryska filmen Приходи на меня посмотреть (Prichodi na menja posmotret, Kom och titta på mig)
  • 25 oktober 2006: den ryska filmen Дневной дозор (Dnevnoj dozor, Dagens väktare)
  • 20 september 2006: den ryska filmen Вертикаль (Vertikal, Vertikal)
  • 30 augusti 2006: den ryska filmen Дом для богатых (Dom dlja bogatych, Ett hus för de rika)
  • 24 maj 2006: den ryska filmen 9 рота (9 rota, 9:e kompaniet)
  • 26 april 2006: den ryska filmen Турецкий гамбит (Turetskij gambit, Turkisk gambit)
  • 22 mars 2006: den ryska filmen Ночной дозор (Notjnoj dozor, Nattens väktare)
  • 22 februari 2006: den ryska filmen Старухи (Staruchi, Gummorna)
  • 25 januari 2006: den ryska filmen Серые волки (Seryje volki, De grå vargarna)

2005

  • 23 november 2005: det ryska dramat Папа (Papa, Pappa)
  • 5 oktober 2005: den ryska filmen Статский советник (Statskij sovetnik, Civilrådet)
  • 25 maj 2005: den ryska komedin Особенности национальной охоты (Osobennosti natsionalnoj ochoty, Det är något visst med rysk jakt)
  • 27 april 2005: den ryska filmen А поутру они проснулись (A poutru oni prosnulis, Och på morgonkröken vaknade de)
  • 23 mars 2005: den ryska filmen Четыре таксиста и собака (Tjetyre taksista i sobaka, Fyra taxichaffisar och en hund)
  • 23 februari 2005: Самогонщики (Samogonsjtjiki, Hembrännarna) och fem andra ryska sextiotalskomedier
  • 26 januari 2005: den ryska filmen Игры мотылков (Igry motylkov, De små fjärilarnas spel) från 2004

2004

  • 24 november 2004: den ryska filmen Благословите женщину (Blagoslovite zjensjtjinu, Välsigna kvinnan) från 2003
  • 27 oktober 2004: det ryska dramat Олигарх (Oligarch, Oligarken) från 2002
  • 22 september 2004: den ryska historiska thrillern Всадник по имени Смерть (Vsadnik po imeni Smert, Ryttaren med namnet Döden) från 2004
  • 1 september 2004: det ryska dramat Любовник (Ljubovnik, Älskaren) från 2002
  • 26 maj 2004: det ryska dramat В движении (V dvizjenii, I rörelse) från 2002
  • 28 april 2004: det ryska dramat 72 метра (72 metra, 72 meter) från 2003
  • 31 mars 2004: det ryska dramat Яды или Всемирная история отравлений (Jady ili Vsemirnaja istorija otravlenij, Giften eller Giftmordens världshistoria) från 2001
  • 25 februari 2004: den ryska filmen 24 часа (24 tjasa, 24 timmar) från 2000
  • 4 februari 2004: den ryska filmen Возвращение (Vozvrasjtjenije, Återkomsten) från 2003

2003

  • 26 november 2003: dramat Вор (Vor, Ryska tjuven) från 1997
  • 22 oktober 2003: dramakomedin Кукушка (Kukusjka, Göken) från 2002
  • 24 september 2003: det ryska dramat Две луны, три солнца (Dve luny, tri solntsa, Två månar, tre solar) från 1998
  • 28 maj 2003: den sovjetryska komedin Здравствуйте, я ваша тётя! (Zdravstvujte, ja vasja tiotia!, Goddag, jag är er tant!) från 1975
  • 23 april 2003: den ryska musikkomedin Привет от Чарли-трубача (Privet ot Tjarli-trubatja, Hälsningar från trumpetar-Charlie) från 1999
  • 26 mars 2003: det Oscarsbelönta ryska dramat Утомлённые солнцем (Utomljonnyje solntsem, Brända av solen) från 1994
  • 26 februari 2003: den ryska actionkomedin Небо в алмазах (Nebo v almazach, Diamanthimlen) från 1999
  • 29 januari 2003: den ryska filmen Сёстры (Siostry, Systrar) från 2001

2002

  • 20 november 2002: den ryska filmen Чек (Tjek, Checken) från 1998
  • 16 oktober 2002: den ryska filmen Особенности национальной рыбалки (Osobennosti natsionalnoj rybalki, Det är något visst med ryskt fiske) från 1998

Kommentera